“Ryanair” biļešu iegāde bez transakcijas maksas

Lēto lidojumu aviokompānija Ryanair ir slavena ne tikai ar zemajām biļešu cenām, bet arī ar vēlmi iekasēt naudu par šķietami pašsaprotamām lietām. Taču latvieši var uzgavilēt, jo beidzot arī pie mums tiek izdota “vērtīgā” Mastercard Prepaid karte, kas ļauj par Ryanair biļetēm norēķināties bez papildu transkacijas maksas.

Ryanair iekasētā papildu transakcijas jeb, kā to dēvē pats pārvadātājs –  “administrēšanas” maksa Ls 4,32 (6€, 6£ utt.) apmērā par katru iegādāto pārlidojumu vienai personai ir neticami kaitinoša. Ja divi cilvēki lido ar tiešo Ryanair reisu turp-atpakaļ, tad papildus biļešu cenai sanāk piemaksāt vēl Ls 17,28.  Ja lido ar pārsēšanos, jāmaksā divreiz vairāk. Protams, ņemot vērā to, cik lētas mēdz būt pašas biļetes, šīs izmaksas nav pārāk lielas. Tomēr īpašu nepatiku rada fakts, ka tās tiek pieskaitītas pēdējā iegādes solī. Ja pilnā summa būtu redzama jau pašā sākumā, iespējams, samierināties ar to būtu krietni vieglāk.

Lai šāda ačgārnība vispār būtu iespējama, Ryanair jānodrošina, ka ir vismaz viens veids biļetes iegādāties bez šīs papildu maksas. Agrāk to varēja izdarīt, izmantojot pirkumiem internetā derīgu Visa Electron bankas karti, kas Latvijā ir plaši pieejama. Bet šie prieki beidzās 2010.gadā, kad Ryanair nolēma bezmaksas biļešu iegādi piedāvāt nevis Visa Electron, bet gan mums eksotisko Mastercard Prepaid karšu īpašniekiem. Vēl pirms gada šādu karti Latvijā neizsniedza neviena finanšu institūcija.

Protams, latvieši meklēja un atrada risinājumus. Piemēram, ar interneta starpniecību Mastercard Prepaid var noformēt caur vairākām ārzemju kompānijām (Moneybookers, Wirecard u.c.). Tomēr, izvēloties šādu karti, jārēķinās ar vairākiem papildu izdevumiem – gada maksu (līdz 10Ls), transakcijas maksu par katru pirkumu vai naudas ieskaitīšanu kartes kontā (2-3% no darījuma summas), komisijas maksu par valūtas konvertāciju, jo kartes valūta nav lati (turklāt konvertācija var tikt veikta pēc kartes izdevējbankas, nevis jūsu bankas noteiktā kursa, kas parasti ir neizdevīgi) u.c. “slēptajām” izmaksām. Tomēr visbiežāk pat visas papildu izmaksas bija mazākas nekā Ryanair ieturētā transakcijas maksa.

Starp citu, Zviedrijā dzīvojošiem tautiešiem var noderēt Andra apkopotā informācija par tur pieejamajām Mastercard Prepaid kartēm. Bet tiem, kas lido uz Īriju, esot iespēja nopirkt dāvanu karti Dundrum lielveikalā un tā vienlaicīgi darbojas arī kā Mastercard Prepaid karte. Šo karti gan nevar papildināt un tās derīguma termiņš ir viens gads.

Un tagad pozitīvā ziņa –  kopš šī gada vasaras Mastercard Prepaid kartes tiek izsniegtas arī Latvijā! SIA “Transact Pro” piedāvā noformēt Priority Card debetkarti, kurai ir Mastercard Prepaid statuss.

Kartes gada maksa ir 10Ls, 15€ vai 20$, atkarībā no izvēlētās kartes valūtas. Par pirkumiem Latvijā komisijas maksas nav, bet par pirkumiem ārzemēs tā ir tikai 0.3% no pirkuma summas. Ja darījums tiek veikts valūtā, kas nesakrīt ar kartes valūtu, par konvertāciju jāmaksā 3%, tādēļ kartes noformēšanas brīdī jāizdomā, kādā valūtā tiks maksāts visbiežāk. Šeit jāņem vērā, ka maksa par Ryanair biļešu iegādi tiek iekasēta izlidošanas valsts valūtā. Piemēram, pērkot turp-atpakaļ biļetes uz jebkuru galamērķi no Latvijas, maksa tiks ieturēta latos. Savukārt, lidojot no Rīgas ar pārsēšanos, par katru nākamo lidojuma  posmu būs jāmaksā pārsēšanās lidostas valsts valūtā.

Pieteikšanās kartei ir salīdzinoši vienkārša. Pieteikuma formu iespējams saņemt pa e-pastu. Pēc aizpildīšanas tā jānosūta atpakaļ un ar internetbankas starpniecību jāapmaksā kartes izsniegšanas maksa (var jau uzreiz skaitīt vairāk, ja ir vēlme veikt pirmo iemaksu kartē). Steidzamības gadījumā karti var saņemt jau tās pašas dienas vakarā, parastajā kārtībā – nākamajā dienā uzņēmuma birojā Ropažu ielā (pie Vairoga pārvada). Karti iespējams saņemt arī pa pastu (Ls 1 Latvijas teritorijā).

Naudas ieskaitīšana kartē notiek, izmantojot uzņēmuma kontus vairākās Latvijas bankās (DnB Nord, Krājbanka, Rietumu banka, SEB un Swedbank). Nauda tiek pārskaitīta uz “Transact Pro” kontu, kā darījuma mērķi norādot klienta numuru (tas tiek izsniegts kopā ar karti). Operators šo informāciju apstrādā ar roku, tāpēc jārēķinās, ka pārskaitījums nenotiek uzreiz. Oficiāli pārskaitījumu veikšana tiek garantēta vienas darba dienas laikā, bet steidzamības kārtā varot arī sūtīt e-pastu vai zvanīt ar lūgumu, lai to apstrādā ātrāk.

Jauno karti jau paspējām iemēģināt, nopērkot biļetes uz Romu novembra beigās. Vienam cilvēkam biļete turp-atpakaļ bez bagāžas izmaksāja 30.22Ls, bet komisijā tika iekasēti 9 santīmi jeb 0,3% no pirkuma summas. Lidojot divatā, šāda karte atmaksājas jau pirmajā reizē.

Iesaki citiem:
 • Twitter
 • Facebook
 • draugiem.lv

4 komentāri: ““Ryanair” biļešu iegāde bez transakcijas maksas

 1. Andris

  Edgar, es domāju, ka tik ļoti drīz tas nemainīsies. Vismaz ne Latvijā un Zviedrijā. Cik noprotu, tad, kamēr viņi šīs kartes nepiedāvās arī šo valstu pārstāvjiem, tikmēr derēs “vecās” labās MasterCard Prepaid. Pretējā gadījumā patērētāju aizsardzības iestādes varētu piesieties par reklamēto biļešu pieejamību. Tiesa problēmas varētu būt, braucot ar pārsēšanos UK.

 2. Ekspotīcija Post author

  Jā, jācer, ka šīs ieceres īstenošana Latvijā prasīs ilgāku laiku. Jebkurā gadījumā, mēs savu MC Prepaid karti esam jau “atpelnījuši”. Ryanair gan nebeidz pārsteigt…

 3. Edgars

  patērētāju tiesību aizstāvji var brēkt vai nebrēkt, ryanair ir pie kājas. To jau pierāda tā pati Britānija, kur problēmas iegādāties to pašu MC prepaid karti ir mazākas (Ryanair saka, ka UK 1/3 pērk bez šīs komisijas maksas, attiecīgi viņiem ir šī karte), savukārt LV un citur MC prepaid ir probza un nav tik vienkārši iegūstama un lielākajai daļai nākas to komisiju maksāt.
  Atliek vien cerēt, ka tiešām Ryanair kavēsies ar šo jaunievedumu citās valstīs, bet domājams, ka būs kā ryanair saka – tas ir mēnešu jautājums, paredzu, ka līdz gada beigām būs vienota sistēma visur.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.