Kāpēc cilvēki ceļo?

Atceļā no Bangkokas mēs lidmašīnā ar lielu interesi palasījām KLM žurnālu pasažieriem Holland Herald, kura marta numurs bija veltīts tieši mūsu sirdslietai – ceļošanai. Īpaši interesants mums šķita raksts par to, kāpēc cilvēki ceļo.

Zinātnieki apgalvo, ka vēlme ceļot esot iekodēta mūsu gēnos. Tā saucamā “piedzīvojumu gēna” klātbūtne nosakot atsevišķu indivīdu pastiprināto vēlmi riskēt un piedzīvot jaunas sajūtas. Tieši tādēļ senos laikos daļa pirmatnējo cilvēku klejojusi jaunu, neatklātu vietu meklējumos, bet citi palikuši savās apmetnēs.

Savukārt kāds austrāļu psihologs aptaujas rezultātā secinājis, ka cilvēkus ceļot visbiežāk motivē vēlme izzināt, kam seko vēlēšanās izrauties no ikdienas. Tāpat cilvēki par iemeslu savai ceļošanai bieži min vēlmi satuvināties ar savu ceļabiedru vai gluži pretēji – pierādīt savu neatkarību. Mazliet retāk cilvēki savus ceļojumus pamato ar to, ka viņi grib pabūt pie dabas krūts, veicināt savu attīstību vai vienkārši iepriecināt sevi.

Taču vēl interesantāks ir filozofu skatījums uz ceļošanas fenomenu – viņi apgalvo, ka mēs bieži vien viļamies savos ceļojumos, jo esam cerējuši, ka tie mums ļaus aizbēgt no realitātes, taču parasti esam iepakojuši un paņēmuši līdzi savās ceļasomās arī visu savu emocionālo un garīgo “bagāžu”, kas mums traucē to izdarīt. Gluži kā mums stāstīja reiz Berlīnē satiktā angļu meitene, kas jau gadu bija ceļojusi apkārt pasaulei – viņa šādā veidā bija cerējusi atrast sevi, taču attapās pazaudējusies vēl vairāk nekā sava ceļojuma sākumā.

Ceļojot nav iespējams aizbēgt no sevis. Neatrisinātās problēmas un visi “tarakāni” agri vai vēlu mūs panāks jebkurā pasaules nostūrī, lai arī varbūt tikai ar nākamo avioreisu. Tomēr, tieši ceļojot, var piedzīvot šos piesātinātos un savdabīgos  “šeit un tagad” sajūtas mirkļus, kad gars, prāts un ķermenis pēkšņi nonākuši absolūtā harmonijā un caur jaunu vietu iepazīšanu noveduši pie apziņas, ka, lai arī kur mēs būtu, mēs tāpat esam daļa no kaut kā lielāka un svarīgāka.

Tiem, kam ir aizdomas, ka arī viņu asinīs ir mazliet par daudz ceļošanas gēna, varētu būt interesanti izlasīt raksta pilno versiju (angļu val., .pdf, 16 Mb).

Savukārt mums šķita interesanti uzzināt, kāpēc jūs ceļojat?
Lūdzu, miniet trīs galvenos iemeslus!

Rezultāti

Loading ... Loading ...
Iesaki citiem:
  • Twitter
  • Facebook
  • draugiem.lv
Tēmas: ceļošana

1 komentārs: “Kāpēc cilvēki ceļo?

  1. irina

    Man ļoti,ļoti patīk ceļot!Es atslēdzos no ikdienas rūpēm un ar pilnu krūti metos iekšā citu zemju kultūras,sadzīves un garīgo vērtību iepazīšanā,kā arī izklaidējos uz pilnu klapi,cik nu atļauj maciņa saturs!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.